Na Slovensku čísla hovoria o štyristotisícoch závislých, ktorí majú problém s alkoholom. Zvyšok sú bežní konzumenti, ktorí si ani len nevedia predstaviť, že „alkohol“ môže zabiť absolútne náhodne hlavne v letných mesiacoch. Ľudia si totiž spájajú leto hlavne s dovolenkou, relaxom, oddychom, hľadaním nových vzťahov a k tomu samozrejme patrí aj „užívanie alkoholu“. Mladí ľudia sa stretávajú s priateľmi na diskotékach, chatách a festivaloch, ktoré sú dnes veľmi rozšírené a obľúbené. Je to obrovská masa mladých ľudí a alkoholu spolu. Majú tak čas popíjať a keď sa to niekomu z nich zapáči, pokračuje v tom aj v bežnom roku po prázdninách.

Tak sa môže stať, že ako 18-ročný študent ochutnáte pivo na letnom festivale a keďže toto pivko je oveľa lacnejšie ako fľaška coca-coly, zachutí Vám a v 25tke z Vás môže byť adept na „alkoholika“....Sklon k alkoholizmu je dedičný, ale môžete si ho jednoducho aj vybudovať sám od seba.

LETNÉ FESTIVALY

Letné festivaly sú dnes preplnené alkoholom. Pri zábave a eufórii nie je ťažké prísť k otrave alkoholom, úrazu alebo aj k smrti. Alkohol je totiž nebezpečný v spojení s vysokými teplotami. V horúčavách sa môže zvýšiť krvný tlak a ak si pripitý mladý človek myslí, že sa osvieži tým, že skočí do jazera alebo potoka. Nešťastie je tu ako na zavolanie. Rýchle pitie alkoholu je aj šokom pre organizmus a preto aj mladým ľuďom hrozia napríklad cievne príhody. Preto aj odborníci varujú: ak sa Vám pri požití väčšieho množstva alkoholu na slnku začne točiť hlava, ste malátny, je Vám na zvracania a cítite dýchavičnosť, radšej informujte okolie a privolajte rýchlu pomoc, kým ste ešte pri vedomí. Na letných festivaloch je dnes veľmi populárne pitie čapovaného piva. Aj nato si treba dávať pozor, hlavne na zažívacie problémy spojené s pitím piva. Predajcovia piva totiž nedbajú o hygienu a trubky v sudoch bývajú zanesené a plné baktérií a nečistôt a tak sa Vám ľahko môže stať, že druhý deň festivalu prežijete v stane s hnačkou a s bolením brucha.

ALKOHOL – metla ľudstva

Alkohol ako taký sa podieľa na cirhóze pečene, epilepsii, srdcovo-cievnych ochoreniach a depresiách. Na svedomí môže mať aj napríklad rakovinu pečene, pažeráka, hltana, pľúc aj hrubého čreva. Pri konzumácii s liekmi je obzvlášť nebezpečný, pretože jedinec, ktorý užíva lieky a pritom popíja väčšie množstvo alkoholu, môže hocikedy stratiť vedomie a tak môže dôjsť k veľkým tragédiám, napríklad vypadnutie z okna, utopenie sa vo vani, udretie hlavy na schodoch - následná strata vedomia a smrť... Jedna dávka alkoholu denne sa podieľa aj na vzniku rakoviny prsníka. Takže nemyslime si, že keď si dáme jeden pohár červeného vínka, pomáhame tvorbe krviniek...

Neberme to však tragicky a musíme si uvedomiť jedno, pohárik alkoholu raz za čas nikdy nikoho nezabije. Treba piť s mierou a miesto sedenia na pive v letných záhradách, je príjemnejšie bicyklovanie alebo športovanie, ktoré môžeme ukončiť posedením. Pri jednom malom pivku.....