Niektoré ženy žijú s tyranom a vôbec si to neuvedomujú. „INTÍMNY TERORIZMUS“ totiž nie sú len kopance, facky, nadávky, poprípade vražda... Patrí sem hlavne citové vydieranie, slovné narážky, vyvolávanie pocitov viny a výčitiek a udeľovanie voľna. Rovnako aktuálne je aj „EKONOMICKÉ NÁSILIE“, keď muž obmedzuje ženu s financiami, zamedzuje jej prístup k spoločným peniazom, alebo jej zakazuje chodiť do práce, na cvičenie, alebo stretnutie s priateľkami. Je zarážajúce, že takéto ženy by síce bitku netolerovali, ale „ekonomické vydieranie“ akceptujú a ticho trpia. Žijú v zlatej klietke a držia sa hesla „ ŽI A NECHAJ ŽIŤ“, lebo sú od svojho partnera finančne závislé.

Slovensko je špecifická krajina, kde síce zákon chráni ženu pred domácim násilím, ale len na papieri. Ženy sa totiž spravodlivosti nedovolajú a nemajú kam od muža odísť, aj keby chceli. Miesto v azylových domoch je vyhradené pre cca 50 žien. Je ich minimum a reálne ich pomoc potrebuje cca 100 žien v každom našom meste. Miesto v ňom teda získa tá, ktorú muž tak zbil, že skončila s ťažkými úrazmi v nemocnici, aj to jej zdravotný stav musí posúdiť niekoľko lekárov a psychológov.

Ďalší problém je aj ten, že domáci teror sa často neskončí ani „rozvodom“. V civilizovanom svete sa takýto pár na súde ani nestretne. U nás na Slovensku spolu čakajú v jednej čakárni na predvolanie, čo je pre násilníka ideálny čas na ďalšie vyhrážky ako sú: „Zabijem ťa, spravím Ti zo života peklo, unesiem naše deti.. a podobne..

Je dôležité, aby si spoločnosť uvedomila, že takéto ženy potrebujú zvláštny prístup so psychologický m poradenstvom, aby sa vedeli opäť včleniť do normálneho, bežného života.

ALIANCIA ŽIEN SLOVENSKA sa zamerala na osvetu už priamo u nastupujúcej stredoškolskej generácie a začala s projektom u stredoškolákov. Keď sa totiž v rodine objaví „otec TYRAN“ , ktorý pred deťmi terorizuje slovne, alebo aj fyzicky ich matku, tento model si deti veľmi rýchlo osvoja a začnú ho používať sami medzi svojimi súrodencami a priateľmi. Dúfajme teda, že aj vďaka nim sa podarí naučiť novú generáciu Slovákov, že „vziať si za manželku“ dievča nie je „VLASTNIŤ HO“ a využívať formy násilia, aké existovali v stredoveku alebo feudalizme.. Držme palce.

domace nasilie